Posted on

Шипшина. Особливості та правила догляду

Сьогодні хочемо розповісти вам, про нашу новинку, яка буде доступна для замовлення вже навесні, це – шипшина. Поговоримо про особливості цієї рослини, правила догляду за нею, та, звісно, про її корисні властивості.

Шипшина. Особливості та правила догляду
Саджанці шипшини вирощені в лабораторії Беррі-Фарм

Де садити шипшину?

Посадка

Шипшина любить світло без тіні. Грунт повинен бути одночасно живильним і пухким. Оптимальна глибина залягання грунтових вод — не менше 1,5 м, кислотність грунту — нейтральна.

Сусідні кущі краще висаджувати в ряду на відстані 3 м один від одного. Кращий час для посадки — весна і осінь. Грунт попередньо перекопується на глибину багнета лопати, потім викопується яма приблизно 50×50 см. На дно кладеться живильний шар з торфу, перегною і піску з додаванням в нього по 1 ч.л. хлористого калію і суперфосфату. Проводиться полив (1 відро води), після чого встановлюється саджанець (не забудьте акуратно розправити коріння).

Після закінчення посадки треба ущільнити верхній шар грунту, зробити підсумковий полив (1 відро води) і виконати поверхневе мульчування 3 см шаром торфу або перегною.

Шипшина любить сонце, на сонячних підвищених ділянках з родючим грунтом вона добре розвивається і плодоносить. Не переносить застою грунтових вод. Свої корені пускає глибоко в грунт і якщо потрапить в низинне, заболочене місце, то довго не проживе – зачахне. Коренева система шипшини розростається подібно кореневій системі малини: через кілька років життя її коріння починає проростати в верхньому шарі грунту і поступово займає досить велику територію. Щоб перешкодити неконтрольованому розростанню її коренів, рекомендується вкопати шматки пластика або шиферу на 20-30 сантиметрів, або на крайній випадок, обкопати її канавкою такої ж глибини.

Обрізка

Крона шипшини при відсутності спеціального догляду з боку садівника швидко гусне. Для того щоб цього не відбувалося, щорічно ранньою весною або в жовтні виконуйте проріджуючу обрізку, видаляючи ,в першу чергу, ті пагони, які ростуть вглиб куща, а також хворі, сухі і зламані гілки.

Через два, три роки після посадки кущ шипшини потрібно прорідити. Щоб врожайність була високою, залишаємо від 15 до 20 гілок у куща. Намагаємося, щоб гілки були різного віку. Ті, яким більше семи років – видаляємо, вони будуть погано плодоносити. Обрізку краще проводити навесні, хоча деякі садівники рекомендують робити це восени, після того як впаде листя. Але ми не рекомендуємо так робити, свіжі зрізи будуть погано переносити заморозки, кущ послаблюється, тому краще весна. Остерігайтеся перетворити обрізку куща в його укорочення або стрижку, це принесе вам масу молодої порослі, яка не дасть врожаю.

Полив

Шипшина рослина посухостійка, може обійтися без постійного поливу. Якщо літо дуже спекотне і посушливий період затягнувся, то 2-3 відра води молодому кущу і 5-6 для плодоносного- будуть дуже доречні.

Не допускайте пересихання грунту під шипшиною в посушливі періоди з малою кількістю опадів. Оптимальна періодичність поливів для цієї культури — 1 раз в тиждень по 1 відру води під корінь.

Підживка

Молодим кущах потрібно підживлення. Щоб кущ нормально розвивався, як правило з другого року, роблять підгодівлю рослини азотними добривами. Перша підгодівля проводиться на ранню весну, друга на період швидкого росту пагонів (червень-липень), і у вересні – третя.

У червні підгодуйте кущі розчином нітроамофоски (1/2 ст. л. на 10 л води).

Протягом подальшого життя куща, раз в три роки вносимо від трьох кілограм перегною або компосту під кущ. Після проведення кожної підгодівлі, грунт навколо куща поливаємо, рихлимо і мульчуємо.

Запилення

Щоб не було проблем із запиленням і утворенням зав’язей, бажано мати на ділянці кілька кущів шипшини, квітучих в один час.

Врожай

Збір урожаю починається, коли плоди стають червоними або оранжево-червоними, приблизно з серпня по жовтень. Як правило плоди шипшини НЕ дозрівають одночасно, тому їх не варто збирати всі і відразу: частина недозріє, частина перезріє. Збирати плоди краще в кілька прийомів, у міру дозрівання. Але не дотягуйте до заморозків – втратите багато вітамінів.

Зимування

Більшість сортів шипшини, виведених селекційним шляхом, відрізняються непоганою або навіть дуже гарною морозостійкістю, тому спеціального укриття на зиму не потребують. Навіть якщо кущ постраждає від холодів, він досить швидко відновлюється за рахунок прикореневої порослі. Найбільш часто підмерзають ростові бруньки на однорічних пагонах.

Корисні властивості

Шипшина має багатий хімічний склад:

 • аскорбінова кислота (від 0,2%, приблизно в 10 разів більше, ніж в ягодах чорної смородини, і в 50 разів більше, ніж у лимоні),
 • вітаміни В1, В2, РР, К,
 • каротин (0,7 – 8 мг%),
 • пантотенову кислоту,
 • фенолокислоти,
 • флавоноїди (астрагалін, гіперозид, кверцітрін, кемпферол та ін.)
 • пектини (1,8-3,7%)
 • цукор (0,9 – 8,1%)
 • органічні кислоти (0,9 – 3,7%)
 • солі: заліза, фосфору, марганцю, магнію, кальцію.

Фармакологічна дія шипшини:

 • антисклеротична,
 • протизапальна,
 • кровоспинна, в’яжуча і заспокійлива,
 • загальнозміцнююча (підвищують опірність організму)
 • посилює регенерацію тканин,
 • синтез гормонів,
 • зменшує проникність та ламкість судин,
 • бере участь у вуглеводному і мінеральному обміні,
 • активізують ферментні і окислювально-відновні процеси в організмі,
 • підвищують секрецію жовчі,
 • збільшує діурез
 • активізує вироблення еритроцитів (червоних кров’яних тілець)

Замовити саджанці шипшини можна в інтернет магазині.

Отримати детальну консультацію з приводу вибору сорту та догляду за шипшиною можна за номером телефону: +380504472203