Наші партнери

Історія та коротка інформація про одного із партнерів BerryFarm Ukraine – Генріха Стратона.

У дитинстві Генріх годинами пропадав у батьківській теплиці, укорінюючи кактуси. За першою освітою він біолог, а за другою – психолог. Кілька років він викладав старшокласникам біологію. Оскільки вчителювання не дозволяло утримувати власну родину, чоловік опанував ландшафтний дизайн. П’ять років тому він залишив його і увесь свій час присвятив вирощуванню ківі. Однак вивчати екзотичну ягоду він почав задовго до цього, а саме на початку 90-х, будучи студентом-біологом.

Батько і син закуповували в Угорщині й тоді ще Чехословаччині десятки кілограмів ківі різних сортів, щоб отримати з них насіння. Останнє у домашніх умовах піддавали дії хімічних реагентів та електромагнітного випромінювання. Це прискорювало і збільшувало вірогідність настання мутаційних процесів. Таким чином Стратони виводили насіння з різними властивостями. Сотні тисяч насінин навесні висівали на площі до 50 кв. м. Спочатку садівники докладали зусиль, аби насіння проросло. Після цього сіянці ніяк не захищали, тому близько 99% рослин гинули з настанням холодів. Адже треба було отримати такий сорт ківі, що добре зростатиме в умовах закарпатського клімату.

Перший урожай батько і син зібрали у 1998 р., а складався він усього з 7-8 кг з кожного плодоносного куща. Утім на той момент принципово важливо було його взагалі отримати.

На фото Генріх Стратон
Генріх Стратон

Генріхом Стратоном в Україні, Закарпатській області в місті Ужгород,  був виведений новий морозостійкий сорт актинідії китайської (лат. Actinidia chinensis) “Карпат Стратона Валентайн”, який внесений в реєстр Державної Ветеринарної Фітосанітарної служби УкраїниВалентайн. Генріх Стратон вже давно відомий тим, що вирощує та виводить нові сорти ківі на Закарпатті.

зображення ківі

Генріх Стратон переконаний у тому, що ківі можна і потрібно вирощувати в таких обсягах, які б задовольнили потреби внутрішнього ринку. Крім того, українською продукцією можуть зацікавитись європейці. Оскільки вона є екологічно чистою, адже під час її вирощування не застосовують мінеральних добрив чи ЗЗР. Наразі виробник спостерігає за розвитком плантацій на Черкащині та в Прикарпатті. Адже має бути кілька успішних кейсів вирощування ківі, щоб ця ідея стала «вірусною». Якщо все складеться так, як того прагне Генріх Стратон, то йому доведеться в десятки разів збільшити об’єми реалізації саджанців та налагодити співпрацю із садовими центрами. Оскільки укорінювати живці ківі досить непросто, доведеться застосувати лабораторний спосіб масового розмноження. Agravery.com уже писав про те, як вирощувати ялинку in vitro.

Саджанці ківі, що були вирощені в лаболаторії методом in vitro:

Методи біотехнології дозволяють з клітин меристеми (бічна тканина рослини) отримати велику кількість генетично-однорідних, безвірусних, оздоровлених та «омолоджених» екземплярів.

У мене всього одна рослина нового сорту «Голд Ківі». З 3-4-річного куща можна нарізати небагато живців. А в лабораторних умовах я за перший же рік з невеликої кількості живців отримаю 50-100 тис. саджанців.

Пояснює виробник

Із бруньки, яка розвивається у пробірці з однієї чи кількох клітин, потім так само виділяють меристему для подальшого масового розмноження в лабораторії. Звичайно, тільки за рік-два проростки in vitro можна буде висадити у ґрунт.

За посиланням, Ви можете знайти сорти саджанців ківі, які вже доступні для замовлень: посилання