Posted on

Гортензія. Особливості та правила догляду

Гортензія – дуже красива кущова рослина, яка цвіте ароматними квітами різних кольорів. Її назва з грецької мови перекладається, як “сумує за водою”. Тому, напевне, існує думка, що за гортензією тяжко доглядати.

Гортензія цвіте впродовж усього літа пишними шапками суцвіть білого кольору, діаметром 15-25 см. Завдяки міцним гілкам кущ не розвалюється і не потребує підпор під час цвітіння. Швидкість зростання : річний приріст у висоту і ширину 20см.Цвітіння тривале. Вони білими кольорами зібрані в масивні кулясті суцвіття 15-25 см в діаметрі. Забарвлення квіток змінюється в процесі цвітіння. На початку квітки лимонно-зелені, потім білі, у кінці цвітіння зелені. Кущ міцний, квітконоси міцні, тому не втрачає своєї форми під тяжкістю неймовірних кольорів.

Гортензія. Особливості та правила догляду

Час цвітіння : з кінця червня до початку вересня.

Гортензія – тіньовитривала рослина. Добре росте, як у світлих, так і напівзатемнених місцях. Під час цвітіння, гортензія біла тяжко переносить прямі сонячні промені, тому потребує притінення або розміщення на іншому місці, більше північної сторони. На свіжому повітрі гортензію висажують у півтіні. Влітку рослину пропонують виносити на свіже повітря, а горщик закопувати в землю для більшої прохолоди.

Взимку гортензія скидає листя, тому може зимувати в темному місці при температурі 4-8°С. При температурі вище 20°С вона також скидає своє листя. Більшість цих садових рослин є морозостійкими.

Ця рослина дуже вологолюбива. ЇЇ потрібно поливати один раз на три дні. При температурі вище 16°С гортензія біла потребує не лише підливання, але й збризкування водою.
За будь-якою рослиною потрібен догляд, щоб вона радувала своїм квітучим виглядом та приємним запахом. Тому, над білою гортензією потрібно виконувати ряд процедур:
– удобрювати рослину;
– часто поливати та збризкувати водою;
– знищувати бур’яни та розпушувати землю;
– підживлювати;
– зрізати старі суцвіття;
– укривати рослину на зимовий час соломою, гіллям ялини чи тирсою.

Грунт повинен бути пухким, родючим, глинистим з гумусом і рівнем кислотності (pH) від 5 до 6. Це важливо, оскільки гамма квіток багато в чому залежить від водневого показника грунту (pH). На нейтральному грунті пелюстки мають блідо-бежевий тон; лужному – бузковий, рожевий; кислому – синій.

Час посадки. Для регіонів з холодним кліматом підходить рання весна (початок травня) в уже прогрітий грунт і відсутність загрози заморозків по ночах. Це дозволяє рослинам укорінитися, перенести першу зимівлю після пересадки. У більш південних районах гортензію висаджують восени у вересні.

Відстань між саджанцями.   Між крупнолистною гортензією необхідно простір від 120 до 160 см, а від сусідів інших рослин (чагарників, дерев) – до 300 см. З метою раннього цвітіння відстань скорочується до 80 см, а через 2-3 роки рослини проріджуються;

Розмір посадкової ями.  Для безперешкодного розвитку кореневої системи вона повинна бути глибиною від 35 до 45 см;

Глибина посадки  з розрахунку, щоб коренева шийка розташовувалася на рівні ґрунту або не нижче його до 3 см.

Садимо покроково:

 • викопуємо потрібну яму за 20-30 днів до посадки;
 • засипаємо ямку заздалегідь підготовленою грунтовою сумішшю. Вона складається з перегною, листової / дернової землі, торфу / перегною (в рівних пропорціях) Сюди ж додаємо сечовини (карбаміду), сульфату калію (по 1 ст.л.), Суперфосфату / кісткового борошна (до 250 г). Можна також використовувати землю, викопану під хвойними деревами;
 • укорочуємо на 3-4 бруньки однорічні пагони рослини;
 • поміщаємо його в лунку з грунтовою сумішшю на потрібну глибину, акуратно засипаємо і ущільнюємо грунт;
 • рясно поливаємо (до 12 л води);
 • мульчують тирсою, корою або торфом;
 • затіняють від сонця і вітру.

Добриво / підгодівля: при посадці в пропоновану грунтову суміш в першу пару років  вносити добриво не обов’язково. Потім потрібно це робити в такому порядку:

 • навесні після обрізки – внесення макро- і мікроелементів (азот, калій, фосфор);
 • початок літа – добриво комплексне без кальцію і хлору;
 • при першій бутонізації – підгодівля суперфосфатом і сірчанокислим калієм;
 • в кінці серпня – вноситься сульфат калію;
 • добриво – розведене гноєм (курячим / коров’ячим) – не більше 2-х разів за весь сезон.

Дуже ефективною підгодівля гортензії молочною кислотою (кисле молоко, сироватка, кефір, закисший хліб).

Обрізка:

Проводиться в залежності від її віку, сезону, цілей. Обрізка в усіх випадках здійснюється навесні при набуханні бруньок.

Молодим – це потрібно для утворення приростів, стимулювання процесу утворення квіток. Для підготовки до рясного цвітіння на перспективу, потрібно перші 2 роки після посадки, видаляти бутони розміром з горошину або ж обривати все суцвіття.

З метою регулювання висоти, густоти необхідно робити обрізку рослини навесні (квітень-травень). Молодим – косметичну обрізку, а старшим рослинам треба робити санітарну.

Чагарники у віці понад 3-х років «омолоджується» за рахунок «звільнення» місця для зростання нових (видалення всіх засохлих пагонів, частини старих, укорочення їх на 5 бруньок).

Старі рослини можуть також обрізатися «під корінь», з яких почнуть розвиватися нові рослини.

Починається вже при перших слабких заморозках в другій половині жовтня. Це передбачає зрізання відцвілих суцвіть. В іншому випадку під вагою снігу вони можуть спровокувати ломку гілок. При суворому зимовому кліматі досвідчені квітникарі практикують також укривання молодих саджанців подібно клематисів, винограду.

Зимівля рослини:

Рослини з недостатньою зимостійкістю можуть бути пересаджені в горщики  та прибрані. Зокрема, крупнолисті рослини треба викопувати, пересаджувати в іншу ємність і переносити в теплицю, а потім – в підвал. Перед цим необхідно видалити з куща все листя і залишити тільки розташовані на кінчиках гілок суцвіття і пару листочків, які їх захищають. Потім гілки зв’язуються еластичною тканиною в пучки по 3-4 штуки. Їх акуратно пригинають дуже близько до землі, закріплюють скобами і до настання холодів вкривають агроволокном / мішковиною.

При недостатньому догляді за гортензією може з’явитися попелиця, тріпси, а при надмірному сухому повітрі рослина пошкоджується павутинним кліщем. Тому, варто регулярно зволожувати повітря та омивати рослину теплою водою. Якщо ж виникло зараження, потрібно обробити актеліком (15 крапель на 1л води).

Найпоширеніші види:

Крупнолисна.  Цвіте у другій половині літа пишними суцвіттями у вигляді куль. Квітки можуть мати різний відтінок. Висота – 2 м. Вимагає укриття взимку, максимум переносить температуру до – 10 ° C

Черешкова.  Різновид ліани. Цвіте біло-рожевими суцвіттями. Вимагає опори, інакше буде стелитися по землі. Хороший варіант для альтанок і арок.

Деревоподібна.  Квіти сніжно-білі. Висота – до 3 м. Виглядає дуже ефектно, але підмерзає взимку. Плюс в тому, що рослина швидко відновлюється. Вимагає сильної весняної обрізки.

Метельчаста.  Цвіте з липня до пізньої осені щільними продовгуватими суцвіттями довжиною 30 см. Відтінок суцвіть варіюється від білого до зеленого. Висота куща – 3-4 м. Невибагливий і морозостійкий сорт.

На основі цих видів створено багато різних сортів, кожен з яких гарний по-своєму. Залежно від виду гортензії можуть бути листопадними або вічнозеленими, але в наших краях їх найчастіше вирощують в першому варіанті.

Особливості:

Цікаво, що відтінок суцвіть можна регулювати самостійно, додаючи в грунт певні добрива. На нейтральному грунті квітки матимуть бежевий або кремовий відтінок. Грунт з високим вмістом лугу дарує квіткам рожеве або бузкове забарвлення, а високий вміст кислот – надає квітам синього кольору.

Пам’ятайте, що правильний догляд — це в першу чергу здоров’я рослини та її краса. А в результаті гортензія біла потішить вас красивими квітами білосніжного забарвлення.

Гортензія. Особливості та правила догляду

Усі саджанці Гортензії розмножені в лабораторії методом In-Vitro. Детальніше про цей метод можна дізнатись за посиланням.

Замовити саджанці можна в нашому інтернет-магазині